Pokud jste si pořídili nové či ojeté auto, určitě víte, že ho musíte zaregistrovat / přihlásit na registru vozidel. Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat, kolik vás Přepis vozidla online bude stát a vše ostatní, co se týká registrace.

Vozidlo nelze zaregistrovat bez povinného ručení.

Než se vydáte na registr vozidel, musíte mít sjednané a zaplacené zákonné pojištění vozidla, tedy povinné ručení. Bez zelené karty vás v registru nepřijmou. Povinné ručení nabízí celkem 13 pojišťoven, jejichž nabídky se liší rozsahem krytí, výší pojistného a dalšími podmínkami. Je na vás, kterou nabídku zvolíte. Před podpisem smlouvy je rozumné porovnat více možností a vybrat tu nejvýhodnější.

Registraci vozidla můžete provést na kterémkoli registru vozidel.

Ještě nedávno bylo možné vozidlo přihlásit pouze v místě trvalého bydliště nebo sídla firmy původního vlastníka. Od června letošního roku však již nelze registrovat vozidlo na kterémkoli registru vozidel. Tento úřad se obvykle nachází v každé obci s rozšířenou působností a většina lidí volí nejbližší úřad. Kvůli dlouhým frontám úředníci doporučují předchozí online objednání na webových stránkách vybraného registru.

Spolu se zelenou kartou budete potřebovat následující doklady a dokumenty:

  1. Platný doklad totožnosti vlastníka vozidla, případně jeho provozovatele (občanský průkaz nebo cestovní pas u fyzické osoby).
  2. Živnostenský list u fyzické osoby podnikatele nebo výpis z obchodního rejstříku u právnické osoby.
  3. Technický list vozidla (C.O.C. list) – pouze u nového vozidla, po vydání registrace je znehodnocen.
  4. Velký technický průkaz vozidla – poskytuje výrobce, dealer nebo prodávající (předchozí vlastník).
  5. Doklad o nabytí vozidla – kupní smlouva, faktura, leasingová smlouva.
  6. Vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel.
  7. Protokol o evidenční kontrole vozidla (STK) – nesmí být starší než 14 dní.
  8. Plnou moc – pouze v případě zastoupení třetí osobou.
  9. Plnou moc od vlastníka, jste-li provozovatelem.
  10. Správní poplatek – 300 korun v případě motocyklu, 800 korun v případě motorového vozidla s nejméně čtyřmi koly.

Přepis vozidla online nelze provést bez součinnosti kupujícího a prodávajícího. Oba účastníci musí být při převodu vozidla aktivně zapojeni, ať už osobně, nebo prostřednictvím zplnomocněného zástupce.

Od června 2017 platí novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která přinesla významné změny v oblasti registrace a převodu vozidel. Nově je možné vozidlo registrovat nebo provést změny na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností.

Co se týče převodu vozidla, původně bylo nutné, aby se obě strany, tedy kupující a prodávající, dostavily na úřad, kde bylo vozidlo registrováno, nebo aby jedna strana měla ověřenou plnou moc od druhé strany. Od června 2017 však může převod vozidla provést pouze jedna ze stran, a to na kterémkoli registru vozidel. Pokud druhá strana nespolupracuje, úřad ji sám vyzve k součinnosti.